خبر جدید : قابلیت درج آگهی و مشاغل خود در سایت بچا اصف ( کلیک کنید )

جشنواره بین‌المللی فیلم کودکان و نوجوانان|جشنواره مهم‌ترین حلقه در زنجیره سینمای کودک و نوجوان نیست- اخبار اصفهان – اخبار اصفهان بچا اصفهان

جشنواره بین‌المللی فیلم کودکان و نوجوانان|جشنواره مهم‌ترین حلقه در زنجیره سینمای کودک و نوجوان نیست- اخبار اصفهان – اخبار اصفهان بچا اصفهان


وحید نیکخواه‌آزاد در گفت‌وگو با خبرنگار بچا اصفهان در اصفهاندر زمینه برگزاری این دوره از جشنواره به صورت مجازی اظهار داشت: حتماً مسئولان جشنواره موضوع را به دقت بررسی کرده و به این نتیجه رسیده‌اند که جشنواره را نمی‌توان به شکل هر سال برگزار کرد اگر چه تصور می‌کنم با رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی می‌شد جشنواره را به صورت فیزیکی برگزار کرد. همان طور که در این دوره هم نمایش فیلم‌های سینمایی ایرانی در سینما فرهنگ به شکل عادی برگزار می‌شود با این حال برگزاری جشنواره حتی به صورت مجازی بهتر از برگزار نشدن آن است و تداوم برگزاری جشنواره امری مهم است و نمی‌توان به سادگی از کنار آن گذشت.

 وی افزود: برگزاری جشنواره به صورت مجازی مستلزم اطلاع‌رسانی بیش از سال‌های پیش بوده تا جشنواره رونق همیشگی خود را داشته باشد.

نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده سینمای کودک با اشاره به برگزاری المپیاد فیلم‌سازی نوجوانان گفت: اعتقاد من این است که المپیاد فیلم سازی باید توسط انجمن سینمای جوان و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان که دو نهاد مرتبط با نوجوانان هستند، در رویدادی مستقل برگزار شود و برگزاری آن در چهارچوب جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان به حال سینمای کودک و نوجوان سودمند نیست و چون ارتباط با نوجوانان شرکت‌کننده پس از جشنواره تداوم نمی‌یابد، به نتیجه مشخصی منجر نمی‌شود.

وی در رابطه با تأثیر جشنواره بر تولید فیلم‌های مناسب کودکان و نوجوانان تصریح کرد: در سال‌های دور یک مدیریت فرهنگی واحد هم برای سینمای کودک و هم برای جشنواره فعالیت و برنامه‌ریزی می‌کرد اما اکنون سال ها است که ارتباط منسجمی میان جشنواره و تولید فیلم برای کودکان و نوجوانان وجود ندارد و به طور کلی جشنواره به صورتی ساماندهی نشده که بتواند در روند تولید فیلم برای کودکان و نوجوانان اثرگذار باشد.

نیکخواه‌آزاد ادامه داد: جشنواره یک ویترین است که ماحصل تولید سال پیش را در آن به نمایش می‌گذاریم اما باید انگشت اشاره‌ای باشد به سوی راهی که در سال بعد خواهیم رفت؛ الان این ویترین بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد و بخش دوم به خوبی انجام نمی‌شود.

وی با اشاره به ساخت آثار فاخر دینی و ملی در حوزه سینمای کودک عنوان کرد: کارهای مبتنی بر هویت دینی و ملی در حال حاضر هم تولید می‌شوند؛ در ادوار گذشته هم فیلم‌های شاخص ملی و دینی تولید شده و در جشنواره به نمایش درآمد اما چون این فیلم‌ها نوعاً از جذابیت کافی برخوردار نبوده‌اند، پس از نمایش موفقیت‌آمیز در جشنواره راهی به اکران موفق نیافته‌اند و بیشتر به این کار آمده‌اند که برخی مسئولان با استفاده از ساخت این گونه آثار ارزشی کارنامه‌ای برای خود درست ‌کنند.

نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده سینمای کودک در ارتباط با عدم جذابیت آثار کودک و نوجوان با بیان اینکه همه چیز به فیلمنامه برمی‌گردد اظهار داشت: همانطور که پاشنه آشیل سینمای ایران فیلمنامه است، در سینمای کودک هم این روند وجود دارد و باید کاری اساسی در زمینه فیلمنامه صورت بگیرد؛ توجه به ارتقای کیفیت فیلمنامه‌ها مستلزم این است که مدیریت فرهنگی سینمای کودک و نوجوان توجه ویژه‌ای به این امر داشته باشد اما متاسفانه امسال سومین سال است که بخش مسابقه فیلمنامه‌نویسی در جشنواره کودک برگزار نمی‌شود. شخصاً معتقد نیستم که این مسابقه در سال‌های پیش خوب برگزار می‌شد؛ چراکه فقط وابسته به زمان جشنواره بود و در طول سال رها می‌شد درحالی که برای به نتیجه رسیدن این حرکت باید شاهد استمرار این فعالیت باشیم.

وی با بیان اینکه در سینمای کودک به جز تعداد محدودی از آثار، پدیده دنباله‌سازی مشاهده نمی‌شود، گفت: دنباله‌سازی وقتی صورت می‌گیرد که فیلم اول عملکرد موفقی داشته و ساخت نمونه‌های بعدی آن به صرفه و صلاح باشد؛ ولی متاسفانه معمولا فیلم‌های پایه موفقی نداریم که بخواهیم دنباله آن را تولید کنیم.

نیکخواه‌آزاد با تاکید بر لزوم ارتقای تمام حلقه‌های سینمای کودک خاطرنشان کرد: جشنواره رویداد مهمی است؛ اما رونق آن منوط به این است که حلقه‌های دیگر آن مثل سیاست‌گذاری، تولید فکر و فیلمنامه، تولید فیلم، اکران و غیره هم از رونق لازم برخوردار باشند؛ جشنواره اگر چه بسیار مهم است اما مهم‌ترین حلقه از زنجیره سینمای کودک نیست و باید بخش‌های دیگر سینمای کودک هم ارتقای کمی و کیفی پیدا کنند تا جشنواره به رویدادی تأثیرگذار در سینمای  کودک و نوجوان تبدیل شود.

انتهای پیام/174

منبع : سایت بچا اصف
#جشنواره #بینالمللی #فیلم #کودکان #نوجوانانجشنواره #مهمترین #حلقه #در #زنجیره #سینمای #کودک #نوجوان #نیست #اخبار #اصفهان #اخبار #استانها #بچا اصفهان

نمایش مطلب
اصفهان| افتتاح 53 پروژه محرومیت‌زدایی و اقتصاد مقاومتی در دهاقان + تصاویر- اخبار اصفهان – اخبار اصفهان بچا اصفهان