خبر جدید : قابلیت درج آگهی و مشاغل خود در سایت بچا اصف ( کلیک کنید )

مدیرکل اوقاف اصفهان: واقفان نیاز روز را درنظر بگیرند- اخبار اصفهان – اخبار اصفهان بچا اصفهان

مدیرکل اوقاف اصفهان: واقفان نیاز روز را درنظر بگیرند- اخبار اصفهان – اخبار اصفهان بچا اصفهان


به گزارش خبرگزاری بچا اصفهان از اصفهان، حجت‌الاسلام محمد حسین بلک در جمع خبرنگاران با اشاره به موضوع وقف به عنوان یکی از دیرینه‌ترین سنت‌های اسلامی و نبوی اظهار داشت: وقف ریشه‌های عمیقی در روایات و احادیث اسلام دارد و این رفتار یکی از سیره‌های مستمر انسانی است به طوری که از دیرباز و تا امروز در همه اقوام، ملل و مذاهب گوناگون وجود داشته که افرادی از داشته‌های خود برای افرادی در آینده و شرایط پیش رو بخشش کنند.

وی افزود: جامع‌ترین وقف در اسلام مطرح شده که این مسئله به نوعی معامله با خدا تلقی شده، از دیدگاه اسلامی به این معناست که خداوند این مال را به من داده بود، آن را مجدد به خدا برگرداندم تا نیازمندان از آن استفاده کنند.

وقف معامله با خدا است

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان با بیان اینکه وقف در اسلام علاوه بر رفع دغدغه‌های اجتماعی به نوعی اقدام خداپسندانه و معامله معنوی محسوب می‌شود، بیان کرد: وقف اجر معنوی نیز دارد و حتی پس از مرگ واقف نیز، این اموال می‌تواند برای واقف تاثیر مثبت داشته باشد.

وی ادامه داد: از دیدگاه اجتماعی نیز امروزه شاهد تاثیر وجود موقوفات بزرگ در زندگی عموم شهروندان هستیم و محدوده‌های اجتماعی موقوفات زوایای زیادی دارد که از آن جمله احصا 800 نیت است که نیاز عمومی و اختصاصی جامعه اسلامی را تاکنون برطرف کرده است.

بلک تصریح کرد: در حال حاضر ضروری است که واقفان نیاز روز را در نظر بگیرند، این به این معنا نیست که در گذشته واقفان به این مهم توجه نداشته‌اند، واقفان در گذشته دغدغه‌ها را به خوبی احصا کرده‌اند.

وی با اشاره به احصا و در میان گذاشتن  نیازهای روز  با واقفان اظهار داشت: البته باید توجه داشت که 800 نیتی که در گذشته احصا شده امروز تغییر شکل داده اما همان نیت نیاز است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان خاطرنشان کرد: امروز هم می‌توان از نیت‌های گذشته استفاده کرد، به عنوان مثال در گذشته نیات برای حمام در حوزه بهداشت داشته‌ایم که این نیاز در حال حاضر وجود ندارد و معادل آن با توجه به شیوع کرونا نیاز به تامین تجهیزات بهداشتی داریم.

وی افزود: در بازه‌ای از زمان با فراوانی وقف در یک موضوع روبرو می‌شویم، برای مثال در بازه‌ای از زمان وقف برای راه‌اندازی سرای سالمندان را داریم و این در حالی است که بنا بر اعلام سازمان بهزیستی سرانه سالمندان در شرایط فعلی مازاد بر جمعیت سالمندان است اما در بخش‌هایی مانند کودکان بی‌سرپرست و بد‌سرپرست دچار کمبود فضا هستیم که این موضوع را اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

کودکان را با ادبیات کار خیر آشنا کنیم

بلک با بیان اینکه برای ترویج فرهنگ وقف باید کودکان را با ادبیات کار خیر و احسان و نیکوکاری پرورش دهیم، گفت: همچنین همه باید توجه داشته باشند که هر آنچه قابل دوام است را می‌توان وقف کرد و در این زمینه افرادی که کتاب دارند می‌توانند آنها را وقف کنند.

وی ادامه داد: در مورد وقف‌های جدید به ویژه وقف پول، باید توجه داشت که پول مصرفی است اما می‌توان با وقف درآمد محلی این امر را مستمر ساخت.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان پیرامون برنامه‌های در دستور کار اوقاف اصفهان برای گرامیداشت دهه وقف تصریح کرد: بهره‌برداری از پروژه‌های عمرانی در بقاع متبرکه و امامزادگان به عنوان محل آمد و شد مردم،  محلی برای گردشگری‌های مذهبی، رونق فضاهای فرهنگی، توسعه ابعاد اقتصادی و غیره از جمله برنامه‌های در دستور کار است.

وی افزود: برای این امر الحاق رواق امام سجاد (ع) به امامزاده سید محمد خمینی‌شهر، توسعه در بقاع آران و بیدگل و کلنگ زنی چند مورد توسعه رواقهای حرم‌های مطهر از جمله این پروژه‌های عمرانی است.

بلک راه‌اندازی نیروگاه‌های خورشیدی در بقاع متبرکه را نیز از دیگر پروژه‌های قابل بهره‌برداری در دهه وقف اعلام کرد و گفت: ظرفیت این پروژه‌ها 350 کیلو وات با سرمایه‌گذاری اوقاف است و این امر می‌تواند الگویی برای مصرف و یا تولید انرژی باشد.

بهره برداری از 200 پروژه تجاری در دهه وقف امسال

وی با اشاره به بهره‌برداری از پروژه‌های تجاری اوقاف اظهار داشت: در این زمینه 200 پروژه قابل بهره‌برداری در دهه وقف امسال داریم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان با بیان اینکه در یک سال گذشته با مشارکت مرکز علمی – پژوهشی رویان مرکز دامپروری را راه‌اندازی کردیم، افزود: در این مرکز زایش های اولیه‌ای صورت گرفته که در نوع خود بی‌نظیر است.

وی خاطرنشان کرد: فرصت‌های سرمایه‌گذاری زیادی را در موقوفات استان اصفهان داریم که این ظرفیت در ارتباط با گردشگری، دامپروری و کشاورزی و تجاری است که همه این فرصت‌ها در قالب دفترچه ای تدوین شده و در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد.

بلک با بیان اینکه راه‌اندا‌زی جایگاه‌های سوخت از دیگر برنامه‌های در دستور کار دهه وقف امسال در استان اصفهان است، گفت: این جایگاه‌ها بر اساس اعلام نیاز شرکت پخش فرآورده‌های نفتی این جایگاه‌ها راه‌اندازی خواهد شد.

وی تجلیل از برترین‌های مسابقات قرآن را نیز از دیگر برنامه‌های اوقاف استان اصفهان در دهه وقف اعلام کرد و ادامه داد: همچنین از هیئات مذهبی که در سال جاری با توجه به شرایط ویژه موجود همکاری خوبی را داشتند قدردانی می‌کنیم.

انتهای پیام/166/ح

منبع : سایت بچا اصف
#مدیرکل #اوقاف #اصفهان #واقفان #نیاز #روز #را #درنظر #بگیرند #اخبار #اصفهان #اخبار #استانها #بچا اصفهان

نمایش مطلب
جشنواره بین‌المللی فیلم کودکان و نوجوانان| “صفر در سفر” و روایت خاص آن با هدف حمایت از تولیدات داخلی- اخبار اصفهان – اخبار اصفهان بچا اصفهان