خبر جدید : قابلیت درج آگهی و مشاغل خود در سایت بچا اصف ( کلیک کنید )

مصوبه شورای عالی معماری درباره “گذر آقانورالله” حیرت‌آور بود- اخبار اصفهان – اخبار اصفهان بچا اصفهان

مصوبه شورای عالی معماری درباره “گذر آقانورالله” حیرت‌آور بود- اخبار اصفهان – اخبار اصفهان بچا اصفهان


به گزارش خبرگزاری بچا اصفهان از اصفهان ، سیدمحمد طباطبایی صبح امروز در جلسه علنی شورای شهر اصفهان با اشاره به هفته تربیت‌ بدنی و ورزش و با بیان اینکه تعطیل کردن اماکن وزشی در زمان شیوع بیماری کرونا نتیجه عکس داد اظهار داشت: پس از تعطیلی اماکن ورزشی شاهد کم شدن استقامت و سلامتی مردم بودیم. بیماری کرونا دو حوزه سلامت و آموزش را هدف گرفته و زنگ ورزش که شادابی و نشاط را در بین دانش‌آموزان افزایش می‌داد تعطیل شده و مشخص نیست که اضافه وزن و چاقی مفرط دانش‌آموزان را کجا باید جبران کرد. بنابراین پس از جلساتی که با مسئولان برگزار کردیم مقرر شد روند قبلی تعطیلی اماکن ورزشی ادامه پیدا نکند.

وی با اشاره به فعالیت باشگاه‌های حرفه‌ای سپاهان، ذوب‌آهن، گیتی‌پسند و نامی‌نو در اصفهان گفت: برای نخستین بار کارگروه باشگاه‌های حرفه‌ای را در اصفهان تشکیل دادیم. متاسفانه باشگاه‌های اصفهانی از بازیکنان بومی و تولیدات خودشان در تیم‌های حرفه‌ای استفاده نمی‌‌کردند و در نشست‌هایی که با باشگاه‌های حرفه‌ای داشتیم مقرر شد این نواقص برطرف شود.

مدیرکل ورزش و جوانان استان اصفهان با اشاره به مشکلات قهرمانان ورزش استان بیان کرد: این ورزشکاران عنوان می‌کنند که قهرمانان در استان‌های دیگر توسط مدیریت شهری مورد تشویق قرار گرفته‌اند و از شهرداری و شورای شهر اصفهان درخواست می‌کنم که برنامه‌ای برای تجلیل از قهرمانان و مدال‌آوران اصفهان داشته باشیم و ما نیز به سهم خود در کنار مدیریت شهری هستیم.

ورشکستگی و تعطیلی برخی اماکن ورزشی بخش خصوصی

وی با اشاره به فعالیت 1500 باشگاه در استان اصفهان گفت: اداره‌کل ورزش و جوانان استان 800 فضای ورزشی در اختیار دارد و 700 مکان ورزشی دیگر نیز در اختیار سایر دستگاه‌های استان است. بیش از 30 هزار نفر در این مکان‌ها مشغول کار بوده و کسب درآمد می‌کردند که متأسفانه چند ماه است دچار چالش و مشکل شده و دغدغه معیشت روزمره خود را دارند. برخی باشگاه‌داران رو به ورشکستگی رفته و برخی اماکن ورزشی بخش خصوصی به تعطیلی کشیده شده است و امیدوارم بتوانیم با برگزاری نشست‌های تخصصی مشکلات آنها را برطرف کنیم.

طباطبایی خاطرنشان کرد: پیش از انتخاب به عنوان مدیرکل ورزش و جوانان استان برنامه راهبردی ورزش اصفهان را تقدیم استاندار و وزیر ورزش و جوانان کردم که از 5 ماه گذشته تاکنون در حال اجرا است. در این برنامه موضوعاتی چون تحلیل وضعیت موجود، استخراج نقاط ضعف و قوت ورزش اصفهان، تهدیدها و فرصت‌ها و جایگاه ورزش حرفه‌ای و قهرمانی اصفهان در کشور گنجانده شده است.

وی با اشاره به برگزاری جلسه شورای ورزش استان و شورای ورزش همگانی در هفته‌های آینده بیان کرد: خوشبختانه شورای شهر و شهرداری تنها دستگاه‌هایی بوده‌اند که به طور مستمر برای نهادینه کردن ورزش همگانی در کنار اداره‌کل ورزش و جوانان حضور داشته و زیرساخت‌های خوبی ایجاد کرده‌اند و امیدوارم این نگاه توسعه‌ محور ادامه یابد. امیدوارم فضاهای باز ورزش همگانی و صبحگاهی در شهر بهینه‌سازی شود تا آحاد مردم از جمله بانوان و آقایان و پیر و جوان بتوانند در آنها حضور یابند.

به گفته طباطبایی، اداره‌کل ورزش و جوانان استان اصفهان سال گذشته از محل اجرای ماده 88 واگذاری اماکن ورزشی به بخش خصوصی، 6 میلیارد تومان درآمد داشته که در سال جاری تنها 135 میلیون تومان بوده است و بیش از یک میلیارد و 500 میلیون تومان نیز هزینه نگهداری این اماکن شده و از استخرها و اماکن آبی نیز ریالی درآمد نداشته است.

مدیرکل ورزش و جوانان استان در پاسخ به سوالی درباره کاربری زمین‌های ورزشی تصریح کرد: طبق قانون اداره‌کل مسکن و شهرسازی باید مالکیت زمین را بخرد و آن زمین را به اداره‌کل ورزش و جوانان استان بدهد و منع قانونی موجود، اجازه ورود بخش خصوصی را نمی‌دهد که این قانون باید اصلاح شود و قرار است این موضوع را در نشست مجمع نمایندگان استان مطرح کنم.

سپاهان و ذوب‌آهن از عدم ثبات مدیریتی رنج می‌بردند

وی درباره چالش‌های دو باشگاه سپاهان و ذوب‌آهن گفت: سپاهان و ذوب‌آهن دارای هیئت‌ مدیره هستند و بر اساس سیاست‌های کارخانه و باشگاه اهداف خود را اجرا می‌کنند. در سال‌های اخیر تغییرات مدیریتی منجر به تغییر این سیاست‌ها شده و این دو باشگاه نتوانستند نتایج درخشان گذشته را تکرار کنند که علت آن عدم ثبات مدیریتی بوده است. باشگاه‌های حرفه‌ای دیگر نیز بیکار ننشسته‌اند و هزینه‌های هنگفتی انجام می‌دهند و سپاهان و ذوب‌آهن نیز نباید از این قافله عقب بمانند. وضعیت باشگاه ذوب‌آهن باید آسیب‌ شناسی شود چون در مسیر اقتدار نیست و امیدوارم بتوانیم با برگزاری جلسات مشترک به بهبود وضعیت این باشگاه کمک کنیم.

لزوم توزیع عادلانه سانس‌های ورزشی میان بانوان و آقایان

طباطبایی درباره برنامه‌های ورزش همگانی برای بانوان افزود: در این زمینه طرح نسخه سبز یک ماه پیش تدوین و اجرا خواهد شد که البته برخی بخش‌های آن با وجود شیوع بیماری کرونا به آینده موکول می‌شود. معاون ورزش بانوان اداره‌کل نیز برنامه‌های خود را به معاونت ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان ارائه کرده که مورد استقبال قرار گرفته و امیدوارم این برنامه‌ها نیز اجرایی شود. همچنین قرار شد با توزیع عادلانه و تقسیم‌بندی درست سانس‌های ورزشی، پس از آغاز فعالیت‌های ورزش بخش عظیمی از این سانس‌ها در اختیار ورزش بانوان قرار گیرد.

وی با بیان اینکه حال ورزش اصفهان خوب نیست و باشگاه‌ها و قهرمانان و ملی‌پوشان اصفهانی اقتدار گذشته را ندارند، ادامه داد: هفته گذشته نشستی با سهراب مرادی تنها مدال‌آور المپیکی استان داشتم. در گذشته مدیریت شهری اصفهان برای تشویق این قهرمان یک دستگاه آپارتمان به او اهدا کرده بود که کمیته انطباق فرمانداری با اهدای آن موافقت نکرد و امیدوارم این موضوع توسط شهرداری و شورای شهر پیگیری شود و ما نیز بخشی از بودجه خرید آپارتمان را از محلی تأمین کرده‌ایم. هفته آینده نیز از 23 ورزشکار اصفهانی که شانس حضور در المپیک و پارالمپیک دارند با حضور رئیس کمیته ملی المپیک و با اهدای هدایای نقدی تجلیل می‌کنیم.

مدیرکل ورزش و جوانان استان با بیان اینکه سرانه ورزشی استان اصفهان 0.46 مترمربع است، اضافه کرد: متأسفانه ایجاد فضاهای ورزشی در استان نه بر اساس آمایش سرزمین بوده و نه بر اساس توازن و عدالت، بلکه بر اساس چک و چانه‌زنی و رایزنی صاحب‌ نفوذان مانند نمایندگان مجلس بوده و فضاهای ورزشی در مکان‌هایی احداث شده که کمترین استفاده از آنها شده است و تنها برای نگهداری این اماکن هزینه می‌شود.

شهروندان سلامت خود و دیگران را اولویت قرار دهند

رئیس شورای شهر اصفهان نیز در این جلسه علنی اظهار داشت: با توجه به وضعیت حاد شیوع بیماری کرونا در اصفهان لازم است مردم تا جایی که ممکن است با خودمراقبتی از خود در برابر این بیماری محافظت کنند تا این شرایط سخت را با عمل به توصیه‌های ستاد مقابله با کرونا پشت سر بگذاریم.

علیرضا نصر اصفهانی افزود: با ورود به ماه ربیع‌الاول شاهد آغاز مراسمات عقد، عروسی و جشن‌ها خواهیم بود که می‌تواند نگران‌کننده باشد که امیدوارم تمام شهروندان سلامت خود و دیگران را اولویت قرار داده و از تجمعات خطرآفرین خودداری کنند.

وی با اشاره به نامه اخیر شورای عالی شهرسازی و معماری درباره گذر آقانورالله نجفی ادامه داد: مسئولان شهر و استان اصفهان همواره در تلاش هستند از میراث اصفهان که از پیشینه تاریخی و تمدنی بزرگی برخوردار است محافظت کنند و اگر اصفهان نگین انگشتری ایران است همه باید تلاش کنیم این سرمایه‌ها را حفظ کنیم. در این راستا استانداری اصفهان، اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، اداره‌کل راه و شهرسازی استان و مدیریت شهری چهار ضلع یک مربع را تشکیل می‌دهند و به اندازه دیگران در خصوص میراث ارزشمند تاریخی دلواپسی دارند و کسی نباید تصور کند که این اضلاع چهارگانه نسبت به اتفاقات شهر اصفهان نگرانی ندارند.

رئیس شورای شهر اصفهان اضافه کرد: بودجه‌های شهر در سال‌های گذشته و نطق‌های اعضای شورا در ادوار مختلف و پیگیری‌های آنها موید این است که مسئولان شهری نگران این آثار هستند و شاید اولین کسانی باشند که مقابل هر اقدامی در راستای مخدوش کردن و تخریب آثار تاریخی می‌ایستند، اما اخیراً شورای عالی معماری و شهرسازی کشور درباره گذر آقا نورالله نجفی نامه‌ای ارسال کرده که برای ما حیرت‌آور بود.

وی بیان کرد: این در حالی است که پیش از این از میان 4 سناریویی که اداره‌کل راه و شهرسازی استان در این خصوص ارائه داده بود، یک سناریو پذیرفته و تصویب شده بود و ابلاغ مصوبه اخیر که هیچ سنخیتی با آن مصوبه ندارد بسیار عجیب بود. سوال اینجا است که چرا بدون حضور مسئولان اصفهانی تصمیم جدیدی گرفته شده و از وزیر راه و شهرسازی درخواست داریم این موضوع را بررسی کند.

نصر اصفهانی تصریح کرد: در آن 4 سناریو هم مباحث تاریخی و هم حق و حقوق مردم در نظر گرفته شده و این موضوع تصریح شده بود که به دلیل اقداماتی که در این گذر انجام شده نمی‌توانیم به عقب برگردیم. این موضوعات مورد بحث قرار گرفت و به تصویب رسیده بود و درباره اینکه چرا آن مصوبه کاملاً دگرگون شد و تغییر کرد باید به مسئولان اصفهان پاسخ داده شود و از استاندار اصفهان درخواست دارم در این زمینه دستور پیگیری دهد.

وی با بیان اینکه وضعیت فعلی گذر آقا نورالله نجفی در زندگی و رفت و آمد مردم اختلال ایجاد کرده است، گفت: این در حالی است که نامه اخیر می‌تواند مشکلات بیشتری ایجاد کند. از وزیر و دوست‌داران میراث درخواست دارم درباره این گذر نگرانی نداشته باشند و مدیریت شهری را در کنار خود ببینند چون ما نیز در این خصوص دلواپسی داریم، بنابراین لازم است تمام مسائل را در کنار هم ببینند.

نمایشگاه بین‌المللی اصفهان 14 آبان ماه افتتاح می‌شود

رئیس شورای شهر اصفهان خاطرنشان کرد: مجموعه فاخر و بزرگ نمایشگاه بین‌المللی اصفهان در آستانه افتتاح در 14 آبان ماه امسال است که نشان‌دهنده اهتمام دست‌اندرکاران و تلاش شبانه‌روزی آنها است. به جز زمین، بالغ بر 220 میلیارد تومان برای احداث این مجموعه هزینه شده است و اگر توقفی در آن ایجاد می‌شد امروز مدیریت شهری باید چندین برابر در آن هزینه می‌کرد. از طرف تمام اعضای شورای شهر از دست‌اندرکاران این پروژه تشکر می‌کنم.

وی اظهار داشت: سی و سومین جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان قرار است از 27 مهر تا 2 آبان ماه و متفاوت از سال‌های گذشته به صورت مجازی در اصفهان برگزار شود. این جشنواره به گونه‌ای طراحی شده که تمام کودکان و نوجوانان را به داوری فیلم‌ها طلبیده است و با وجود مشکلات و تنگناهای موجود، اقدامات ستاد جشنواره قابل تقدیر است و امیدوام با همراهی کودکان نوجوانان و خانواده‌ها شاهد اتفاق خوبی باشیم.

نصر اصفهانی با اشاره به هفته تربیت‌بدنی و ورزش افزود: مدیریت شهری عزم خود را برای کمک به ورزش اصفهان جزم کرده است چون به فقر حرکتی شهروندان وقوف داریم و امیدوارم در این زمینه به وظایف خود عمل کنیم.

وی ادامه داد: استفاده سپاهان و ذوب‌آهن از دو سرمربی که از بازیکنان سابق این تیم‌ها بوده‌اند قابل تقدیر است و امیدوارم شاهد موفقیت محرم نویدکیا و رحمان رضایی باشیم و برای مدیرعاملان این دو باشگاه نیز آرزوی سربلندی داریم.

همچنین رضا امینی دیگر عضو شورای اسلامی شهر اصفهان در این جلسه، ضمن تقدیر از زحمات کارکنان شهرداری در بخش محاسبات مالی شهرداری‌های مناطق پانزده‌گانه گفت: اداره‌کل درآمد شهرداری و زیرمجموعه آن در شهرداری‌های مناطق از جمله بخش‌های مهم است که دروازه ورودی منابع مالی به شهرداری محسوب شده و دقت در انجام وظایف آن منجر به شفافیت، عدم آلودگی و ایجاد هرگونه شائبه درباره مسائل مالی می‌شود.

وی افزود: متأسفانه سال‌ها است که در برخی مناطق شهرداری با برداشت‌های شخصی و استدلال‌های غیرمنطقی، مبالغی از مردم دریافت می‌شود که وجاهت قانونی ندارد و مردم نیز با مشاهده سیر شکننده رسیدگی به این تخلفات از مراجعه به مسئولان منصرف می‌شوند.

امینی ادامه داد: بعضاً در توافقات مربوط به ساخت و سازها، ملک یا معوضی در صورت‌ جلسه اعلام شده که امروز مخدوش یا بی‌اعتبار می‌شود و این امر با اعتراض مالکان روبه‌رو شده که زیبنده شهرداری نیست. در مواردی نیز بخشی از بدهی پرداخت شده اما با تغییراتی که به واسطه تغییر ضوابط قانونی بر پرونده حاکم می‌شود، مالک ناچار به جابه‌جایی سرمایه یا تغییر کاربری ساختمان می‌شود که اجحاف در حق مردم است.

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: یکی از اهداف تدوین طرح سرای هشت کم کردن این تصمیمات سلیقه‌ای بوده است و زمان آن رسیده که در برخی ابعاد این طرح بازنگری شود. در تخلفات کمیسیون ماده 100 جرایم باید بر اساس زمان وقوع تخلف محاسبه شود اما در پرونده‌های مختلف شاهد نقض این موضوع هستیم. بنابراین از شهردار اصفهان می‌خواهم در این خصوص به شهرداری‌های مناطق به صورت جدی تذکر دهد و طرح سرای هشت نیز در یکی از جلسات شورا بررسی و مورد بازنگری قرار گیرد.

انتهای پیام/165/ح

منبع : سایت بچا اصف
#مصوبه #شورای #عالی #معماری #درباره #گذر #آقانورالله #حیرتآور #بود #اخبار #اصفهان #اخبار #استانها #بچا اصفهان

نمایش مطلب
پیشروی کرونا در شهرضا در میان بی‌توجهی مردم؛ کرونا سالمندان را نشانه گرفته است- اخبار اصفهان – اخبار اصفهان بچا اصفهان